Az életet élni kell, de néha szükség van arra, hogy magunkba fordulva elgondolkozzunk a miérteken, ha azt érezzük, hogy nem úgy mennek a dolgaink, mint ahogyan szeretnénk. A magunk érdekében teszünk, amikor ezt tesszük. Ha megtaláljuk a jó választ, újból lendületet kapunk.
Amikor újra jól mennek a dolgaink, hajlamosak vagyunk rá, hogy "elszálljunk". Ez bajt okozhat, ha nem ismerjük elég jól a repülés szabályait. Ilyenkor könnyű hibát véteni és a mélybe zuhanni.
Ekkor kezdődik minden előröl. Rájövünk, hogy mi minden és ki mindenki kellett hozzá, hogy magasan szárnyaljunk. Végül megtanuljuk, hogyan lehet biztonságosan repülni. A zavartalan szárnyalás addig lehetséges, amíg nem vétünk komolyabb hibát.
Szeretet, Igazság, Erő
Az emberek közötti harmónia biztosítja, hogy örömteli érzéssel teljenek napjaink. Életünket értékként éljük meg, ne érezzük azt lehangolónak, értelmetlennek, vagy szenvedések forrásának.
Az ember boldogságra született.
A boldogság nem egy magányosan megélhető állapot. Ha egyedül élnénk a földön és minden a miénk volna ami rajta van, nem lennénk boldogok. Éppen ezért beláthatjuk, hogy saját boldogságunk nem csupán rajtunk múlik, hanem a velünk kapcsolatban álló emberek minőségén is. Egy pillanatnyi boldogság megéléséhez elég két éppen harmóniában lévő ember. A tartós boldogsághoz azonban ennél több kell.
A harmónia összehangoltságot jelent. Az összehangolódás eszköze a kommunikáció. A kommunikáción múlik, hogy az emberek mennyire képesek közösségi lénnyé formálódni individuális valójukból.
Az emberek közötti kommunikáció (párbeszéd, közlés) eszköze fizikai szinten a beszélt nyelv, amelyhez testbeszéd és gesztusok is tartoznak. A virtuális kommunikáció - levél, telefon, sms - megfosztja a kommunikációt ezektől a kellékektől. Ez utóbbi körülmény sokszor félreértésekre vezet. A
félreértés a kommunikáció hibája, ami feszültségek okozójává válhat és értékes kapcsolatokat tehet tönkre.
|||
A beszélt nyelv csupán egy eszköz, amit lehet jól-rosszul használni. Van azonban a nyelv által közvetített; nem fizikai tényező, ami a közlés tartalmában fejeződik ki. Ebben nyilvánul meg az
értékrend vagy
szellemiség, amit az ember nem csupán közléseiben, hanem viselkedésében is kifejezésre juttat.
Szokás képletesen
"nyelvnek" is nevezni, ha valaki viselkedésében és szavaiban egy jól beazonosítható minőségi szintet jelenít meg. Szoktuk például mondani, hogy valaki a
"szeretet nyelvén" beszél. Ő, aki elfogadó, megértő, adakozó, ezért a szeretet ismertető jegyeit hordozza beszédében is.
Ugyancsak hallhatunk olyat, hogy valaki az
"igazság nyelvén" szól. Ez is egy minőséget takar. Azt fejezi ki, hogy aki az igazság nyelvén beszél, értékrendje alapján az igazságra törekszik. Ezúttal az
igazságosságra gondoljunk, az igazság sok más jelentése közül.
Az
"erő nyelvén" megnyilvánulni szintén szoktunk. Ebben az összefüggésben az erő valójában erőszakot jelent. Az erőszak kényszerrel éri el célját, figyelmen kívül hagyva a kényszerített fél akaratát.
Ezeket a "nyelveket" összehasonlítva észrevehetjük, hogy ezek különböző minőségi szinteket képviselnek.
||| A szeretet odaad. A szeretet nem törekszik egyensúlyra.
||| Az igazság ad és kér. Az igazság egyensúlyra törekszik.
||| Az erőszak elvesz. Az erő nem törekszik egyensúlyra.
Nyilvánvaló, hogy a legmagasabb minőséget a szeretet nyelve képviseli, a legalacsonyabbat pedig az erő nyelve.
|||
Hétköznapjainkat többnyire az igazság szintén éljük. Nyilván azért van ez így, mert az egyensúlyra törekvés egy nagyon erős természeti törvény. Néha azonban kilengünk, hol az erőszak irányába, hol pedig a szeretet irányába. Tudatállapotunk változásai és a környezeti behatások egyaránt okai ennek a hullámzásnak.
Szándékunk a boldogság minél magasabb szinten és minél hosszabban tartó megélése. Minden tevékenységünk csupán eszköze ennek a célnak. A boldogsághoz a szeretet nyelvén beszélve juthatunk el!
Erőszakkal
nem vehetjük el magunknak a boldogságot! Igazsággal
nem vásárolhatjuk meg magunknak a boldogságot!
Ha azt hisszük, hogy szeretünk valakit, de folyton az adok/kapok arányát méricskéljük, csak az igazság szintjén maradunk.Hamissággal, színleléssel ugyancsak ideig-óráig tarthatjuk fenn a boldogságot.
A "szeretet nyelvét" érdemes tehát választanunk, hogy magunkat és másokat a legmagasabb szintre emelhessük. Legyünk kedvesek, megértők, barátságosak, jószívűek. Ne elvenni akarjunk, hanem odaadni! Mindig csak adni, adni és adni!
De hogyan adhatunk akkor, ha már kifogytunk mindenünkből? Ha kifogytunk anyagi javainkból, időnkből, energiánkból? Hogyan állhat helyre a természet diktálta egyensúly, ha mindig csak adunk?
Ez csak úgy jöhet létre, hogy mások viszontszeretnek minket. Ez pedig felénk irányuló adásban fejeződik ki.
Az egyetemes egyensúly úgy tartható fenn, ha mindenki a szeretet nyelvén szól a másikhoz.
A szeretet nyelve tehát az a közös nyelv, amely az egyetemleges boldogsághoz vezet.
A
szeretet szintjén megteremtődő egyensúly az az ideál, ami egyaránt megfelel a természeti törvényeknek, ezért fenntartható, emellett felemel az ember által elérhető legmagasabb minőség szintjére; a szeretet szintjére.
|||
A magunk boldogsága nem függetleníthető mások boldogságtól, ha nem teljes elszigetelődésben élünk a világtól. A körülöttünk élő emberek hatással vannak ránk. Ha élvezni akarjuk a modern civilizáció áldásait, kapcsolatba kell lennünk sok más emberrel. Nem mindegy, hogy frusztráltak, vagy kiegyensúlyozottak, durvák, vagy kedvesek velünk. Érdekünk, hogy mások is jól érezzék magukat. Képességeinket latbavetve sokat tehetünk ezért.
Képesek vagyunk tárgyi eszközöket alkotni, amivel életkörülményeinket olyanná tehetjük, amelyben a boldogság fizikai feltételei megvannak. Képesek vagyunk olyan normákat alkotni, amelyek betartásával a legcsekélyebb mértékben vagyunk kitéve konfliktusoknak. Képesek vagyunk olyan ideálokat megfogalmazni, amelyek közelebb visznek ahhoz, hogy létezésünk minél hosszabb szakaszában boldognak érezzük magunkat.
Az egyén szempontjából a személyes megtapasztalás az, ami változásra késztethet. Az egyén az örömöt, a jó
érzést keresi. Ezért képes sokat tenni.
Hogy érzed magad? Ez az első, amit szeretteinkről tudni szeretnénk. És ez az első, amit önmagunkban vizsgálunk. Érzéseink milyensége az, ami a legfontosabb számunkra.
Érzéseink milyenségét tekintve nem közömbös, hogy melyik tudati szinten vagyunk. Életélményeink átélése minden szinten mássá válik.
Példák:
A szeretet szintjén az adás
önkéntessé válik.
Az igazság szintjén az adás
kötelességgé válik.
Az erőszak szintjén az adás
kényszerré válik.
A szeretet szintjén átélve az adás
öröm.
Az igazság szintjén átélve az adás
örömtelen.
Az erőszak szintjén átélve az adás
keserűség.
A szexuális együttlét a szeretet szintjén
odaadás. Az igazság szintjén
üzlet. Az erőszak szintjén
durvaság.
A szexuális együttlét a szeretet szintjén átélve
boldogság. Az igazság szintjén átélve
múlékony illúzió. Az erőszak szintjén átélve pedig
lélekromboló megaláztatás.
A példák üzenete általánosítható. Amit erőszakkal, durvasággal érünk el, abban nincs öröm. Amit szeretettel érünk el, az jó érzést hagy maga után.
|||
A szeretet nyelvének magasrendűsége nyilvánvaló. A szeretet nyelvének gyakorlása emel fel a szeretet szintjére, ahol az átélés a legpozitívabb érzéssel párosul.
Minden élményünk, megtapasztalásunk, benyomásunk érzésekben végződik. Az ember bár gondolkodó lény, de legvégül
érez és jót akar érezni! A szeretet szintjén befogadott átélés az, ami a jó érzést a legfelső fokon nyújtja.
Ha belátjuk, hogy ez így van, az önmagában még nem elég ahhoz, hogy mindig a szeretet nyelvén érintkezzünk másokkal. Számos tényező van, ami korlátoz ebben. Ha a szeretet nyelvén szólunk, de nem ezen a nyelven válaszolnak vissza nekünk, összezavarodunk.
A szeretet nyelvének használata a mindennapokban sok kérdést vet fel. Ezekre azonban találhatunk válaszokat.
Egyik napról a másikra nem képes a föld teljes népessége a szeretet szintjére emelkedni. Érzékelhető változás csak a szeretet nyelvén beszélő kis szigetek folytonos bővülésétől várható. Ha legalább három ember képes úgy egymáshoz kapcsolódni, hogy mindegyik szereti a másik kettőt, akkor már egy szigetet alkottunk, ahol valódi szeretet van jelen.
Aki szeretetkapcsolatokban él, de időnként olyan környezetbe helyezi magát, ahol visszahúzó hatások érik, az szeretetkapcsolataiba is átviheti ezeket a hatásokat. Ekkor tapasztaljuk azt, hogy jókedvűen, szeretetben válunk el valakitől, de amikor újra találkozunk vele, váratlan durvaságokat kapunk tőle.
A mindennapi életben sokszor találkozunk durvasággal. A verbális durvaság azt jelzi, hogy beszélgető partnerünk a legalacsonyabb szintre süllyedt. Az
erőszak nyelvén beszél hozzánk. Ha a szeretet szintjén vagyunk, emeljük magunkhoz. Ha azonban magunk sem vagyunk a szeretet szintjén, inkább függesszük fel a kommunikációt mindaddig, amig pertnerünk ezen az alacsony szinten van. Magunk pedig fordítsunk figyelmet a lelki higiéniára, tisztítsuk meg magunkat és emelkedjünk újra fel a szeretet szintjére.
|||
A szeretet gyümölcse a
boldogság. A boldogság nem csupán passzív megtapasztalás. Nem egy alkalmi életélmény, ami néha kivirágzik bennünk. Ez a természetes létállapotunk!
A szeretet elmúlása nem természetes folyamat, amit beletörődően tudomásul kell venni. A szeretet elmúlásának megismerhető oka van. Az ok mindig egy sérelem, amit valaki okozott valakinek. Szándékosan, akaratlanul, vagy félreértés okán. Ha ezt az okot megtaláljuk és megbocsátással közömbösítjük, úgy a szeretet újraéled. A szeretetről való lemondás önmagunk megrövidítése.
A szeretet tartós fennmaradása olyan emberek közötti összjáték eredménye, akiknél a szeretet fenntartásának szándéka a
tudatosság szintjére emelkedett. Ha ez a szándék minden más érdeket megelőz, csak úgy van esély a szeretetet fenntartani. A szándéknak
cselekvéssé kell érnie, ami viselkedésünk tudatos irányítását jelenti.
Önmagunkat kontroll alatt tartani állandó éberséget igényel, ami azonban csak egy tanulási szakaszban szükséges. Idővel természetünkké válik minden történésre úgy reagálni, hogy ne bántsunk meg másokat és mindenkiben a szeretet érzését váltsuk ki magunk iránt. Ez az útja annak, hogy a szeretet létállapotában megtartsuk magunkat.
|||
Mint ahogyan az emberiség évezredek folyamán egyre magasabb minőséget ért el, és a tisztán erő alapú létformából kiemelkedett, ez a folyamat nyilván folytatódik tovább. A sokszor durva visszaesések ellenére is, egy egyre elfogadóbb és szeretetteljesebb világ felé haladunk.
Mindezeket tudatosítva magunkban, tehetünk érte, hogy ez a folyamat felgyorsuljon. Elsősorban azokkal leszünk képesek a szeretet nyelvén beszélni, akik már megtapasztalták, hogy milyen felemelő érzés ezen a nyelven érintkezni. Nem biztos, hogy a legközelebbi hozzátartozóinkkal fog ez a legjobban menni. Törekedjünk a legmagasabb szinten megtartani magunkat akkor is, ha az néha nagy önfegyelmet követel. Legyen
tartásunk és a tartásban
kitartásunk. :-)
Aki engedi magát azt emeljünk feljebb, de ami ennél is fontosabb;
mindenképpen tartsunk egy szintet, ami alá semmilyen körülmények között nem ereszkedünk!
Azt gondolom, hogy ezeket a következtetéseket lehet levonni, ha elfogadjuk, hogy a szeretet nyelvén beszélve és azt közös nyelvvé téve érhetjük el, amire mindenki vágyik, a fenntartható boldogságot.
Nyitó oldal
Emberi kapcsolatok
Szeretet, Igazság, Erő
BLOG
||| Aki a földön jár, annak a föld lapos, aki az egekben jár, annak gömbölyű. :-)
***